Her meslekte olduğu gibi masaj yapan kişiler için etik kurallar söz konusudur ki bunlara masaj etik kuralları diyebiliriz. Bunların bir çoğu genel ahlak kuralları ve profesyonellik ilkeleri ile düşünülebilecek kurallardır, yani aslında özel eğitim gerekmez, ancak yine de doğru bilgilenme ve bilgilendirme adına paylaşmak isteriz.

masaj etik kurallarıMasaj, keyif veya lüks değil, tıbbi bir ihtiyaç ve düzenli aralıklarla alınması gereken bir koruyucu tıbbi tedavidir. Masaj, hasta veya yorgun bir organın rehabilitasyonu; aynı eski duruma dönmesi için, organizmanın üzerinde oluşturulan mekanik enerjinin derinlerde fizyolojik etkiler oluşturulması esasına dayanan bir terapi şeklidir.

Ülkemizde masaj çok geniş bir alanda yapılmakta ve yaptırılmaktadır. Bunların başında spor kulüpleri, saunalar, evler, hamamlar, kaplıcalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri,hastaneler, oteller, tatil köyleri ve masaj merkezleri gelmektedir.

Masaj, hemen herkes tarafından duyulmuş olan, çok kolaylıkla uygulanabileceği sanılan, en eski tedavi yöntemlerinden birisidir.

Bir tedavi yöntemi olmasının yanı sıra, organizmadaki etkilerinden değişik şekillerde de yararlanmak mümkündür.

Masaj Etik Kuralları

Tüm etik ve profesyonel masör ve masözler ülkemizdeki yasa ve yönetmeliklere uygun, ve dünyada genel kabul görmüş aşağıdaki etik kurallara uygun olarak mesleklerini icra ederler. Masaj Etik Kuralları‘na masaj yaptıran kişinin de uyması gereklidir!

Ana hatları ile özetlersek:

 • Profesyonel masaj hizmeti talep eden herkese aynı kalitede hizmet sunmak
 • Bütün müşterileri (dil, din, ırk, cinsiyet vb) ayrımı yapmaksızın kabul etmek ve hizmet sunmak
 • Müşterinin mahremiyetine saygı göstermek
 • Sadece uzmanlık eğitimi ve sertifika alınan teknik ve tedavi üsüllerini uygulamak
 • Hiçbir şekilde müşteriyle cinselliği çağrıştıracak bir eylem, sözde bulunmamak
 • Her zaman müşteriler için temiz, güvenli ve profesyonel bir ortam sağlamak
 • Masörlük ve masözlük mesleğine uygun, profesyonel ve temiz kıyafet giymek
 • Müşterinin kendini rahat hissetmesini sağlamak amacıyla, vücudunu masaj için gerekli minimum açıklıkta, düzgün örtmeye özen göstermek
 • Müşteriyle konuşurken veya reklamlarda saygısız veya kaba bir dil kullanmamak
 • Hukuk sistemindeki (maddi, cinsel veya psikolojik) “hasta istismarı” ile ilgili yasal ve mesleki sorumluluk ve kısıtlamalara eksiksiz uymak
 • Özelde masaj ve genelde sağlıkla ilgili yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasında özenli olmak
 • Yasadışı eylemlerde bulunan her türlü kişi, kuruluş veya oluşumla hiçbir şekilde çalışmamak

masaj etik kuralları – cinsellik

Masaj denilince özellikle ülkemizde maalesef oldukca sık akla gelen şey cinsellik ve fantazidir.Dünya da yapılan araştırmalara göre sadece fantazi amaçlı alınan masaj %5 gibi ufak bir rakam iken, sağlık ve hastalık nedeniyle masaj alımı %70, turizm sektörü ise %20 gibi bir rakamdır. Avrupa da masaj, doktor tarafından hastanın reçetesine yazılabilen ve sigorta tarafından karşılanan bir tedavi şeklidir.

Bu nedenle masaj denilince akla cinsellik gelmesi çok yanlış bir kanıdır. Masaj terapisinin etik kurallara uygun gerçekleşmesi hem masaj yaptıran hem de masaj yapan için çok önemlidir.Bu sebeple etik masörler ve masözler cinselliği çağrıştıracak bir eylem, söz veya harekette bulunmazlar.

masaj etik kuralları – çoğunluk iyidir ve etiktir

Tabii ki olumsuz veya etik dışı eylemler, istisna durumlardır, bu mesleği profesyonel ve etik kurallara bağlı yapan insanlar çoğunluktadır. Öte yandan masaj etik kuralları her zaman akılda tutulmalı ve bilgisiz veya tecrübesiz insanlara öğretilmelidir.

Siz değerli ziyaretçi, üye ve müşterilerimizin de etik kurallarımıza saygı göstereceğine inanıyoruz. Bu olumlu eyleme katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkür ederiz, keyifli ve sağlıklı masaj seansları dileriz!

ProMasöz – masaj etik kuralları konusunda sizi bilgilendirmekten mutluluk duyar!